Kino Hvězda

Kino Hvězda

Kino Hvězda je nedílnou součástí kulturního dění v Uherském Hradišti. Jako středobod věhlasné Letní filmové školy a dějiště mnoha dalších zajímavých akcí obohacuje společenský život obyvatel i návštěvníků města.

Adresa

Kino Hvězda
Náměstí Míru 951
686 01 Uherské Hradiště

Kontakt

telefon: 576 514 300 (pokladna)
e-mail: info@mkuh.cz
Typ památky nebo kulturního zařízení
Kino
Jazyky personálu
český
Kinematografie v Uherském Hradišti usídlila už koncem 19. století a promítání se až do roku 1954, kdy vznikla první budova kina Mír, provozovalo v různých prostorách veřejných budov. Nové moderní kino Hvězda vyprojektoval brněnský architekt Zdeněk Michal jako víceúčelový objekt s nadzemní (prostorní foyer, kavárna s vinárnou, provozní místnosti) a podzemní částí (kinosál s 510 sedadly a širokoúhlým plátnem parabolického tvaru). Kino bylo slavnostně otevřeno v pátek 6. října 1967 uvedením filmu Markéta Lazarová.

V roce 1981 se stává Uherské Hradiště pořadatelem Letní filmové školy, avšak po roce 1984 - vzhledem k tehdejší kulturní politice - bylo nuceno na několik let "filmovku" oželet. Od roku 1992 je už město natrvale spojené s tímto fenoménem, který už řadu let organizují Městská kina ve spolupráci s Asociací českých filmových klubů a Národním filmovým archivem. Bohatý odborný i doprovodní program (tematické přednášky, besedy, workshopy, semináře, masterclass, diskuzní panely, koncertní a divadelní vystoupení) přiláká ročně do města tisícovky návštěvníků. Zrodil se tady i Projekt 100, Seminář britského filmu, projekt Film a škola, Kino Art, Zlatý fond, Bijásek a Malovásek, Baby Bio nebo Bio Senior. Od roku 2006 se kino Hvězda řadí mezi členy prestižní sítě Europa Cinemas.  

Ač byla budova i kinosál Hvězdy značně poškozeny ničivou povodní v roce 1997, generální rekonstrukce (podle projektu uherskohradišťského ateliéru GG ARCHICO) se dočkaly až o 12 let později. Novou podobu získalo foyer i kinosál, v respiriu vzniklo malé podium s hledištěm a v suterénu víceúčelový klub včetně zázemí. Za podpory fondů Evropské unie se rozšířily možnosti využití Městského kulturního centra Hvězda o pořádání konferencí, seminářů, dramatických a hudebních produkcí.

Poprvé se kino Hvězda zařadilo mezi významné památky v rámci Dne evropského dědictví v roce 2012.

Fotogalerie