VÍNO A VINAŘSTVÍ

Na světě je mnoho míst, kde se pěstuje vinná réva, ale stěží najdete kraj podobný Slovácku s tolika malými viničkami a rodinnými sklepy. Vinice, sklepy, búdy na okrajích obcí nebo uprostřed vinic vytvářejí celé uličky nebo vesničky a dodávají krajině Slovácka nezaměnitelný ráz. Vinařství má na Moravě tisíciletou tradici a dnes je na Moravě registrováno přes 17 tisíc pěstitelů révy vinné.
Na Uherskohradišťsku, kde leží nejseverněji položené vinice na Moravě v trati Paniháj u Kudlovic, dozrávají hrozny pomaleji a díky tomu si zachovávají větší množství aromatických látek. Výborně se zde daří hlavně bílým odrůdám jako Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Müller-Thurgau a Veltlínské zelené, ale také Muškátu moravskému, který vyšlechtili ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích.
Viniční tratě v nejvýchodnější části Slovácka (Strážnicko) jsou rozloženy převážně v podhůří Bílých Karpat. Od ostatních tratí vinařské podoblasti se odlišují těžkými půdami, které dodávají vínu vyšší extraktivnost a chuťovou plnost. Do takových podmínek se dobře hodí všechny burgundské odrůdy i Sylvánské zelené. V kamenité a záhřevné půdě dává typická vína s vůní lipového květu Ryzlink rýnský. V Blatnici pod Svatým Antonínkem vzniklo harmonickým spojením nejvíce pěstovaných odrůd známkové víno Blatnický Roháč. V menší míře se v oblasti pěstují i modré odrůdy, především Svatovavřinecké, Frankovka a Modrý Portugal.
 

 

PRAVIDELNÉ VINAŘSKÉ AKCE

PRAVIDELNÉ VINAŘSKÉ AKCE

Také na Uherskohradišťsku se můžete zúčastnit otevírání a zavírání vinných sklepů na vinařkých stezkách, zarážení hory, žehnání svatomartinských vín nebo koštů vína.

Nezapomeňte navštívit

Akce

Nejbližší

Chystané

Probíhající

Městské informační centrum | Masarykovo náměstí 21 | 686 01 Uherské Hradiště
tel.: 572 525 525-6 | fax: 572 525 527 | e-mail: mic@uherske-hradiste.cz

realizace Dat Internet, a.s. • 2011