Žehnání svatomartinského vína

Každoročně 11. 11. v 11. 11. se na Masarykově náměstí v Uh. Hradišti za znění zvonů žehnají mladá svatomartinská vína. Obřad představuje symbolické poděkování přírodě za úrodu a vinařům za jejich práci. Slavnostní obřad žehnání svatomartinského vína se koná v Uh. Hradišti pro širokou veřejnost od roku 2007. Obyvatelé i návštěvníci města čekají na chvíli, kdy se na náměstí objeví svatý Martin na bílém koni a předá víno knězi k symbolickému požehnání nové úrody. Možnost ochutnat vzorky svatomartinského i mladého vína pak mají všichni ve velkokapacitním stanu. Ochutnat víno z nové úrody patří k oblíbeným rituálům jeho tvůrců i milovníků. Oficiálně se nejenom degustuje, ale i uvádí do prodeje jako „svatomartinské“ právě na svátek svatého Martina, patrona vinařů. Tuto značku můžete objevit na pultech mnohých evropských zemí s vinařskou tradicí. U nás byla zaregistrovaná v roku 1995 a užívat ji mohou – po splnění přísných kritérií určených Vinařským fondem a vyhodnocených koncem října degustační komisí ve Valticích – všichni registrovaní vinaři v republice. Svatomartinská můžou být červená i bílá vína odrůd Müller Thurgau, Svatovavřinecké, Modrý portugal a Veltlínské červené rané. V roku 2010 k nim přibyl Muškát moravský, vyšlechtěný Ing. Václavem Křivánkem ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích. 

ŽEHNÁNÍ SVATOMARTINSKÉHO VÍNA v Uherském Hradišti podporuje kromě Vinařského fondu ČR i Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu Region Slovácko. Mediálním partnerem je Televize TVSSlovácký deník, týdeník Dobrý den s kurýremRádio Čas a Český rozhlas Brno. Několik let se na přípravě odpolední ochutnávky vín podílela regionální vinotéka Vinarius.

Reportáž Televize TVS  nebo  rozhovor v Českém rozhlasu Brno připomene akci v roku 2012. Podívat se můžete i na reportáž ze Žehnání svatomartinského vína z roku 2013, v rámci kterého se konala akce z projektu Česko - země příběhů.

Těšíme se na setkání s vámi u sklenice svatomartinského vína ve středu 11. 11. 2022.

 

Reportáž Televize TVS z 11. 11. 2019

Reportáž Televize TVS z 11. 11. 2018

Reportáž Televize TVS z 11. 11. 2017

Reportáž Televize TVS z 11. 11. 2016