Nejenom v prostorách zrekonstruované Reduty a Hvězdy, v sálech Slováckého divadla, muzea nebo galerie, ale i na náměstích, v parcích, v kavárnách a dokonce i na lodi plující po řece Moravě můžete v Uherském Hradišti potkat kulturu.

Kulturní a společenský život akceleroval v Uherském Hradišti ve druhé polovině 19. století. V roku 1867 vznikla Mešťanská beseda jako centrum prezentace českého literárního a hudebního umění, v roku 1884 se zde zrodilo první české gymnázium na Moravě a o deset let později jeden z prvních moravských pěveckých sborů Svatopluk. Za dalších dvacet let se ustanovilo Slovácké muzeum s galerií, městská knihovna a víc než stočlenná Slovácká filharmonie hrávala od roku 1924 českou i světovou klasiku. To už byl samozřejmostí i stálý kinematografický provoz.

Konec druhé světové války umožnil vznik Slováckého divadla. Od začátku padesátých let hraje, zpívá a tancuje Hradišťan a vyučují se různé obory na Střední uměleckoprůmyslové škole, na které odmaturovalo několik významných současných výtvarníků. Kromě množství folklorních souborů a cimbálových muzik, které vznikaly od šedesátých let, reprezentují město skvěle i nové „porevoluční“ rockové formace jako Svatý Pluk nebo Argema.

Dnes už bohužel Slovácká filharmonie neexistuje, ale většina z uvedených institucí nebo seskupení pracuje dál s novým poznáním a zázemím a svým rozmanitým tvořivým duchem obohacuje životy obyvatelů i návštěvníků Uherského Hradiště. Ti si mohou vybrat i z přebohatého kulturního kalendáře. Z akcí s regionálním přesahem vzpomeneme aspoň Letní filmovou školu, Noc s AndersenemSlovácké slavnosti vína a otevřených památek nebo Žehnání svatomartinského vína. 

Fotogalerie

Slovácké muzeum a podzim ve Smetanových sadech (800x600, 130.62 KB)
Galerie Slováckého muzea (800x600, 74.71 KB)
Kino Hvězda a atmosféra Letní filmové školy (800x600, 102.76 KB)
Budova kina Hvězda (400x267, 57.46 KB)
Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v noci (799x600, 64.92 KB)
Adéla ještě nevečeřela v podání Slováckého divadla (800x531, 45.04 KB)
MUZEA A GALERIE

MUZEA A GALERIE

Slovácké muzeum a Galerie Slováckého muzea jsou dva hlavní zdroje poznání historických, etnografických a uměleckých souvislostí a proměn města a regionu. Jejich výstavní síně nabízí kromě stálých expozic i krátkodobé, tematicky různorodé výstavy. S výtvarným uměním se můžete potkat i v řadě menších soukromých galerií.
DIVADLA

DIVADLA

Hraní rolí a deklamace je přítomna ve slováckých lidových obyčejích už odedávna. Snad i proto je právě divadlo tím nejvýznamnějším fenoménem kulturního života Uherského Hradiště. První profesionální scéna - Slovácké divadlo - se zrodila až po válce v roku 1945 a od té doby patří k nejvýznamnějším kulturním institucím Uherského Hradiště.
KNIHOVNY

KNIHOVNY

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana je regionálním centrem knihoven Uherskohradišťska. Návštěvníkům poskytuje kromě tradičních knihovnických služeb bezplatný přístup k internetu a audiovizuální techniku. Specializuje se na práci s nevidomými a zrakově postiženými osobami a systematicky se věnuje práci s dětským čtenářem.
KINA A KLUBY

KINA A KLUBY

Městská kina a Klub kultury jsou příspěvkové organizace města. Celoročně nabízí mimořádně široké spektrum kulturních a společenských akcí pro obyvatele i návštěvníky Uherského Hradiště.
SOUBORY A SKUPINY

SOUBORY A SKUPINY

I když je Uherské Hradiště spjato především s folklorem (výčet cimbálových muzik, folklorních a národopisných souborů a pěveckých sborů najdete v sekci Víno, folklor a tradice), městem znějí tóny všech druhů hudby.

Nezapomeňte navštívit

 • muzeum.jpg
  Slovácké muzeum v Uherském Hradišti
  V hlavní budově muzea ve Smetanových sadech se můžete seznámit se způsobem života a lidovými tradicemi regionu v stálé multimediální národopisní expoz...
 • IMG_2350.JPG
  Slovácké divadlo
  Zajímavá dramaturgie, originální režie i scénografie, neotřelá propagace, ale především vynikající výkony jednotlivých herců jsou důvodem velké popula...
 • Reduta
  Reduta
  Reduta, bývalé gymnázium, je součástí barokního komplexu staveb, který vznikal ve druhé polovině 17. století a na začátku 18. století zásluhou působe...
 • 1galerie-pruceli_v.jpg
  Galerie Slováckého muzea
  Galerie Slováckého muzea nabízí stálou expozici Umění jihovýchodní Moravy. Ve zbývajících třech sálech galerie jsou pořádány výstavy českých i zahrani...
 • _SDI0543.jpg
  Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana
  Knihovna sídlí v historické budově bývalé synagogy, která po povodni v roce 1997 prošla celkovou rekonstrukcí. Tato nemovitá kulturní památka je jedi...

Akce

Nejbližší

Chystané

Probíhající

Městské informační centrum | Masarykovo náměstí 21 | 686 01 Uherské Hradiště
tel.: 572 525 525-6 | fax: 572 525 527 | e-mail: mic@uherske-hradiste.cz

realizace Dat Internet, a.s. • 2011